Jak przechowywać paragony?
Black Friday wypada raz w roku. Nic dziwnego, że wielu z nas poddaje się zakupowemu szaleństwu! Kupujemy ubrania, kosmetyki, elektronikę… A wraz z towarem otrzymujemy paragony. Przechowujesz je? Sprawdź czy to konieczne i jak to robić najlepiej.
Po co właściwie przechowywać paragony i czy jest to konieczne?
Przyjęło się, że paragon jest podstawą do dokonania zwrotu towaru lub złożenia reklamacji. Czy faktycznie tak jest?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem posiadanie paragonu nie jest niezbędne, aby mieć taką możliwość. W celu dokonania zwrotu towaru lub złożenia reklamacji, wystarczy posiadać dowód zakupu.
Ustawa nie określa jednak, jakiego rodzaju dowód ma to być. Możesz zatem wykorzystać potwierdzenie płatności kartą, wyciąg z banku, e-mail z potwierdzeniem płatności (w przypadku zakupów przez internet), a w skrajnych przypadkach nawet… świadka, który potwierdzi, że tego zakupu dokonałaś/eś.
Nie ulega jednak wątpliwości, że paragon jest najbardziej powszechnym i uniwersalnym dowodem zakupu. Na pewno łatwiej i wygodniej będzie, zarówno Tobie jak i sprzedawcy, gdy posłużysz się właśnie paragonem.
Przez ile lat przechowywać paragony lub inne dowody zakupu?
Z uwagi na prawo do rękojmi, które w Polsce trwa przez 24 miesiące od daty zakupu (w przypadku towarów), powinniśmy przechowywać paragony (dowody zakupu) minimum przez 2 lata.
Zazwyczaj na taki czas udzielana jest również gwarancja producenta. Jeśli jednak zakupiłaś/eś towar z gwarancją, która trwa dłużej (np. 3, 5 lat), to dowód zakupu należy przechowywać przez cały okres trwania gwarancji.
Jak przechowywać paragony?
Jak zapewne nie raz już się przekonałaś/eś, paragony lubią blaknąć z czasem. Co zatem zrobić, by zachowały swoje właściwości przez te kilkadziesiąt miesięcy?
Jeśli wybierzesz model archiwizacji oparty na wersji papierowej, to masz dwa wyjścia:
- Nakleić na paragon przezroczystą taśmę klejącą, by uchronić druk od wyblaknięcia,
- Skserować paragon i przechowywać jego kopię.
Biorąc pod uwagę obowiązujące prawo oraz troskę o ekologię, oba te rozwiązania nie są idealne.
Nie oszukujmy się, nakładanie plastikowej taśmy na papier wpływa jedynie na zwiększenie ilości śmieci, których nie da się (albo jest to bardzo kosztowne, nie znam się na recyklingu materiałów) ponownie wykorzystać. Po opublikowaniu tego artykułu otrzymałam od jednej z moich czytelniczek, Agaty, informację, że sposób z taśmą nie zawsze się sprawdza. W zależności od jakości papieru i druku, a także użytej taśmy, to rozwiązanie bywa zawodne i mimo to, paragon może wyblaknąć.
Z kolei tworzenie kolejnych kopii powoduje, że wykorzystujemy znacznie więcej papieru niż jest to konieczne.
Pewnie Cię zaskoczę, ale w archiwizacji również możemy wprowadzić ideę less waste (zero waste będzie ciężko, bo już ten nieszczęsny paragon posiadamy), tam gdzie umożliwia nam to prawo.
Sprzedawca nie może uzależniać możliwości dokonania zwrotu towaru lub zgłoszenia reklamacji od przedstawienia przez kupującego oryginału paragonu.
Takie działanie jest przykładem stosowania tzw. klauzuli niedozwolonej (art. 558 §1 Kodeksu Cywilnego)
Zauważ, że zgodnie z powyższym, polskie prawo dopuszcza posługiwanie się wersją elektroniczną paragonu. Zatem bez cienia wątpliwości, to właśnie tę formę archiwizacji szczerze Wam polecam.
Możemy ją zastosować na dwa sposoby:
Zeskanować i przechowywać w odpowiednich folderach na komputerze.
Najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie osobnego folderu dla danego roku i umieszczenie w nim paragonów, których termin przechowywania jest taki sam dla wszystkich.
Przykład:
Folder o nazwie „Paragony_2019_2022”, a w nim paragony na wszystkie produkty, które mają termin gwarancji 2 lata. Skąd w nazwie folderu wzmianka o 2022 roku? Bo to właśnie 1 stycznia 2022 upłynie termin przechowywania wszystkich paragonów za zakupione w 2019 roku towary z dwuletnią gwarancją.
Wracając do tematu. Dlaczego takie rozwiązanie jest optymalne? Gdy minie okres przechowywania, nie będziesz musiał/a przeglądać, które paragony już możesz usunąć, a które nadal przechowywać. Po prostu usuniesz cały folder wraz z jego zawartością.
Skorzystać z dostępnych aplikacji do przechowywania paragonów. Tak, takie już istnieją i jest ich całkiem spory wybór.
Ich główna funkcjonalność polega na możliwości zrobienia zdjęcia paragonu, opisania go i przechowywania w pamięci aplikacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu, masz wszystkie paragony w jednym miejscu i pod ręką.
Wybrałam dla Ciebie 4 takie aplikacje do archiwizacji paragonów. Wszystkie są darmowe i nie wymagają rejestracji, przeczytasz o nich w artykule „Darmowe aplikacje na telefon do przechowywania paragonów”.
Najbliższy Black Friday już 29 listopada! Życzę Ci udanych łowów!
0 komentarzy